Церковь чтит память Прпп. Анатолия, в Ближних пещерах, Анатолия затворника, в Дальних пещерах, Печерских

anatoly-pech-blizn Преподобный Анатолий Печерский, затворник (в Ближних пещерах) подвизался в XII веке в Киево-Печерской Лавре и в Ближних пещерах был погребен. Память его совершалась также 31 октября, вместе с памятью преподобных Спиридона и Никодима, просфорников Печерских. В службе преподобным отцам (28 сентября), погребенным в Ближних пещерах, говорится: «Спиридон, незлобия крин, и Никодим победотезоименитый, оба просфорника святии... Причисляется к сим и Анатолий, ихже вси величают».
anatoly-pech-daln Преподобный Анатолий Печерский, затворник (в Дальних пещерах) подвизался в XIII веке в Киево-Печерской Лавре и был погребен в Дальних пещерах.

Тропарь преподобных Анатолия, в Ближних пещерах (XII), и другого Анатолия затворника, в Дальних пещерах (XIII), Печерских, глас 3

Преблаженнии и Богоноснии отцы наши, Анатолие и Анатолие Затворниче,/ яко стяжавшии дерзновение ко Господу/ равноангельным своим житием,/ егоже ради обогати Христос нетлением и чудесы мощи ваша,/ молим вас прилежно:/ испросите душам нашим очищение/ и велию и богатую милость.

Кондак преподобных Анатолия, в Ближних пещерах (XII), и другого Анатолия затворника, в Дальних пещерах (XIII), Печерских, глас 4

Богатство благодати и сыноположения/ стяжавте многими подвиги и добродетельми,/ ихже ради Христос всели души ваша в Небесная селения Своя,/ даровав благодать нетления и чудес мощем вашим,/ к нимже притекающе, вопием:/ радуйтеся, Анатолие и Анатолие Затворниче,/ ликов иночествующих похвало и украшение.

 

Источник: официальный сайт Святой Успенской Киево-Печерской Лавры